Fisting - praktika

Fisting je oblíbená gay praktika, založená na vkládání ruky do análního otvoru (anální fisting, fisting análu).

Název praktiky pochází z anglického fist – „pěst“, přeloženo jako „pěsťování“, používá se taky termín fist fucking, jako „sex pěstí“.

Druhy fistingu

Fisting se užívá také jako forma masturbace. Existuje mělký fisting (ruka v análu po zápěstí) a hluboký fisting (až po předloktí). Provádí se také dvojitý fisting, který je prováděn zároveň dvěma rukama do análu.

Hygiena a zdravotní rizika

Při fistingu se doporučuje užít lubrikační gel nebo mazadlo (např. J Lube). Z hygienických důvodů by se měly používat používat polyuretanové nebo latexové rukavice, pro lepší klouzavost a menší riziko přenosu chorob. Při análním fistingu může dojít také k přenosu viru hepatitidy C nebo rektálního LGV.

Značné riziko zejména u análního fistingu spočívá v poranění svěrače nebo vzniku análních fisur, prostřednictvím kterých může pak dojít k přenosu viru HIV. Rovněž však může dojít k otoku, trhlinám, výjimečně až k poranění konečníku, hráze, zadní komisury, močové trubice a močového měchýře. K poranění často dochází pod vlivem alkoholu či drog nebo při neadekvátních násilných praktikách.

Pokud je fisting vykonáván pod vlivem rekreačních drog nebo Poppers, může se stát zvlášť nebezpečným a za jistých okolností skončit až smrtí fistované osoby.