PREP - preexpoziční profylaxe

PrEP Ti poskytuje výbornou ochranou před infekcí HIV, ale nedokáže tě ochránit před ostatními pohlavně přenosnými infekcemi, jako je syfilis, kapavka, chlamydie nebo hepatitida C

PrEP (neboli Pre-Expoziční Profylaxe či předléčení) představuje spolehlivou ochranu před infekcí HIV. Znamená podobnou revoluci v sexu, jakou přinesl kondom. Tato nová forma prevence spočívá v užívání jedné tablety denně, která Tě ochrání před nákazou HIV. Tableta obsahuje dvě léčiva (emtricitabin a tenofovir), která brání usazení viru HIV v těle. Podle amerických Center pro prevenci a kontrolu nemocí dosahuje každodenní užívání až 99% účinnosti proti přenosu HIV sexuální cestou. PrEP je ideálním řešením pro HIV negativní, kteří jsou ve vyšším riziku HIV nákazy – například mají HIV pozitivního partnera bez nedetekovatelné virové nálože nebo nepoužívají pravidelně kondom při análním sexu, ať už pro to mají jakýkoli důvod.

 

 

PrEP se musí užít před tím, než k riziku dojde. Je to stejné jako u kondomu, který si také musíš nasadit před pohlavním stykem, aby Tě chránil. Podobně fungují třeba léky proti malárii, které se užívají ještě před tím, než se vydáš do oblastí zasažených malárií. PrEP Ti poskytne výbornou ochranu před infekcí HIV, ale nedokáže tě ochránit před ostatně pohlavně přenosnými infekcemi, jako je syfilis, kapavka, chlamydie nebo hepatitida C. Pro bezpečnější sex je proto optimální kombinovat PrEP s používáním kondomu a lubrikantu a snížit počet sexuálních partnerů. Užívání PrEP je spojeno s pravidelným testováním na ostatní pohlavně přenosné infekce, abys mohl být případně včas a rychle léčen, pokud se během sexu na PrEPu nakazíš jinou infekcí. Pohlavně přenosné infekce si často nemusíš vůbec všimnout, zejména pokud se objeví na místech, kde ji lehce přehlédneš (např. v krku nebo konečníku).

 

PrEP mohou užívat pouze HIV negativní osoby s normální funkcí ledvin. PrEP je určen hlavně pro ty, kdo jsou ve zvýšeném riziku nákazy HIV – v Česku se to týká především skupiny mužů, kteří mají sex s muži. Užívání PrEP bys měl určitě zvážit, pokud:

  • nepoužíváš vždy při análním sexu kondom
  • měl jsi v posledních měsících sex s více než jedním partnerem nebo skupinový sex
  • prodělal jsi v posledním roce pohlavně přenosnou infekci
  • míváš sex pod vlivem alkoholu a/nebo rekreačních drog (chemsex)
  • tvůj přítel je HIV pozitivní a nedosáhl nedetekovatelné virové nálože
  • máš sexuálního partnera z některé z výše uvedených skupin.

PrEP není určen pro léčbu HIV infekce! Lidé žijící s HIV užívají při léčbě kombinaci antiretrovirových léků, užívání samotné PrEP bez dalších léků by u nich mohlo vést ke vzniku rezistenci na léčivé přípravky, které by pak ztratily svoji účinnost. Proto je důležitý vstupní HIV test a jeho výsledek.

Lék je bezpečný a většina uživatelů nehlásí žádné vedlejší účinky. Případné nežádoucí účinky (např. průjem či nevolnost) většinou po zahájení užívání rychle odezní.

Chrání mě PrEP před všemi pohlavně přenosnými infekcemi?

Bohužel ne. PrEP Ti poskytuje výbornou ochranou před infekcí HIV, ale nedokáže tě ochránit před ostatními pohlavně přenosnými infekcemi, jako je syfilis, kapavka, chlamydie nebo hepatitida C. Proto je užívání PrEP spojeno s pravidelným testováním na ostatní pohlavně přenosné infekce, aby uživatel mohl být včas a rychle vyléčen, pokud se během sexu na PrEPu nakazí jinou infekcí. Pohlavně přenosné infekce si často nemusíš vůbec všimnout, zejména pokud se objeví na místech, kde ji lehce přehlédneš (např. v krku nebo konečníku).

 

Více informací nalezneš na webu https://www.chciprep.cz/ a na FB https://www.facebook.com/aids.pomoc      

 

Zdroj: PrEP POINT


Admin

23 Články příspěvky

Komentářů
RCT33 34 t

K článku chybí i informace: Jak získat PrEP a jeho užívání.